Προπαρασκευαστική επίσκεψη στα πλαίσια πολυμερούς σύμπραξης COMENIUS

Το 1ο ΓΕΛ ΑΓ ΒΑΡΒΑΡΑΣ συμμετείχε σε προπαρασκευαστική επίσκεψη στα πλαίσια προγράμματος ανταλλαγής καθηγητών και μαθητών COMENIUS στο TODI της Ιταλίας το χρονικό διάστημα 14-18/01/2013. Στην επίσκεψη συμμετείχε η καθηγήτρια του σχολείου μας: κ. Ελένη Στεφανίδη, μετά από πρόσκληση του σχολείου της Ιταλίας : ISTITUTO D'ISTRUZIONE SUPERIORE "CIUFFELLI-EINAUDI" TODI.

Κατά τη διάρκεια της προπαρασκευαστικής επίσκεψης συναντήθηκαν καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από 6 χώρες της Ευρώπης (Ιταλία, Ελλάδα, Γαλλία, Γερμανία, Τουρκία και Κροατία) και οργάνωσαν το πλάνο των δραστηριοτήτων στα πλαίσια της πολυμερούς σύμπραξης Comenius ?Looking for a different future? ή ?Αναζητώντας ένα καλύτερο μέλλον?. Η παραπάνω σύμπραξη στοχεύει στην ενεργό συμμετοχή των ερευνητικών ομάδων καθηγητών, μαθητών και τοπικών φορέων στην αειφόρο διαχείριση και ανάπτυξη του περιβάλλοντος. Επίσης σημαντικοί στόχοι αποτελούν η ενίσχυση ενός πολυγλωσσικού ευρωπαϊκού χώρου διά βίου μάθησης και η ενδυνάμωση ενός διαπολιτισμικού διαλόγου μεταξύ καθηγητών και μαθητών των διαφορετικών ευρωπαϊκών χωρών. Οι εκπρόσωποι καθηγητές συζήτησαν τους στόχους του project και συμφώνησαν σε έναν καταμερισμό των εργασιών μεταξύ των χωρών που συμμετέχουν στην σύμπραξη. Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων παρουσιάστηκαν οι ερευνητικές δραστηριότητες που πραγματοποιούνται σε κάθε σχολείο και συζητήθηκε η ερευνητική συνεργασία και το πλάνο των συλλογικών δραστηριοτήτων που θα στοχεύουν στην ολοκλήρωση των στόχων της σύμπραξης. Επίσης οργανώθηκαν οι μελλοντικές επισκέψεις των ερευνητικών ομάδων σε κάθε χώρα.

Ελένη Στεφανίδη, βιολόγος του 1ου ΓΕΛ ΑΓ ΒΑΡΒΑΡΑΣ