Δημιουργίες μαθητών Το σχολείο Περιβαλλοντική εκπαίδευση Επίσκεψη στη λίμνη Τσιβλού

ΑΡΧΗ

Δημιουργήθηκε στις Τετάρτη, 04 Απρίλιος 2012 Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 28 Μαϊ 2013

ΑΝΟΙΞΗ, ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΠΟΙΗΣΗ
      Έχοντας ήδη εισέλθει, εδώ και μέρες, στην άνοιξη και πλησιάζοντας το Πάσχα, νιώθουμε όλοι την ανάγκη για ουρανό?. Είναι η ίδια η φύση με τα χρώματα και τα αρώματα, με τους ήχους των πουλιών και με το φως, που νικά κάθε μέρα και περισσότερο το σκοτάδι, που μας επηρεάζει, μας καλεί να ξεπεράσουμε τη γκρίζα πραγματικότητα, που μας περιβάλλει και μας πνίγει, μας καλεί να αναγεννηθούμε, να ανανεώσουμε την πίστη μας στη ζωή, στον Άνθρωπο και στην κοινωνία. Άλλωστε, αυτή η αναγέννηση του φυσικού κόσμου συνοδεύει κάθε χρόνο τη μυστηριακή εβδομάδα των Παθών και των Θαυμάτων, όπου εορτάζουμε την κατίσχυση της ζωής πάνω στο θάνατο, της ελπίδας και της πίστης πάνω στην απαισιοδοξία και το μηδενισμό, την κατίσχυση του οράματος και της αξιοπρέπειας πάνω στην καταχνιά και την αναξιοπρέπεια.

"Βαδίζεις σε μια έρημο
Ακούς ένα πουλί που κελαηδάει
Όσο κι αν είναι απίθανο να εκκρεμεί ένα πουλί στην έρημο
ωστόσο εσύ είσαι υποχρεωμένος να του φτιάξεις ένα δέντρο
                               Αυτό είναι το ποίημα"
Κική Δημουλά

Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, πως η μέρα της εαρινής ισημερίας, η 21 Μαρτίου, η ημέρα ουσιαστικής έναρξης της άνοιξης είναι αφιερωμένη στην ποίηση, στη δημιουργία?, στον άνθρωπο. Παραβρέθηκα στην εξαιρετική εκδήλωση του Θεατρικού Εργαστηρίου του Δήμου Αγίας Βαρβάρας της 21ης Μαρτίου, αφιερωμένη στην ποίηση, και θέλω μέσα από το παρόν σημείωμα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου προς όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης και προς τα στελέχη του Δήμου που προσφέρουν στους πολίτες τέτοιες ιδιαίτερες στιγμές μέθεξης.

Καθώς οι μέρες των διακοπών του Πάσχα πλησιάζουν, εύχομαι σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, μαθητές, μαθήτριες, συναδέλφους, γονείς και κηδεμόνες, στελέχη του Δήμου ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Αγία Βαρβάρα, 2 Απριλίου 2012

Ο Διευθυντής Αναστάσιος Λεμπέσης ΠΕ02

"Ποιος νοιάστηκε για τις λέξεις;
Μονάχα αυτός που ξάπλωσε
κι αποκοιμήθηκε
και ξύπνησε σ? αυτές"
Αλέξης Δάρας

Τα ποιητικά αποσπάσματα είναι από το πρόγραμμα της προαναφερθείσας εκδήλωσης.